Każdy kandydat szukający zatrudnienia preferuje znać wcześniej pytania rekrutacyjne, jakie mogą paść podczas rozmowy. Jest wiele przyczyn, dla jakich dobrze jest znać pytania zadawane przez rekruterów – jest wtedy opcja, by wcześniej pomyśleć nad najlepszymi ripostami na nie, a także z większym spokojem podejść do rekrutacji. Z jakiego powodu powinieneś poznać pytania rekrutacyjne przed pójściem na spotkanie w temacie zatrudnienia?
Czego możemy się spodziewać?
Jeśli nie jesteś pewny, jakich pytań spodziewać się po rekruterach na spotkaniu, zdecydowanie sprawdź, co na ten temat mówi Internet. Uzyskasz wiele podpowiedzi dotyczących najczęściej pojawiających się pytań, jak również przykłady doświadczeń personalnych od kandydatów. Jeżeli poszukasz wnikliwie, prawdopodobne jest, iż odnajdziesz szerokie relacje dotyczące tego, jak wyglądają pytania rekrutacyjne w korporacji, do której aplikujesz.
Pytania rekrutacyjne bywają skomplikowane, zwłaszcza dla typowych umysłów ścisłych, nawykłych do analitycznego myślenia. Rekruterzy nierzadko bywają podchwytliwie, odwołują się do inteligencji i wyobraźni kandydata – a tych nie wszyscy mają pod dostatkiem. Wiele osób uważa podobne podejście działu HR jako niesprawiedliwe, bo przecież to, czy osoba umie błyskawicznie wymyślić błyskotliwą odpowiedź na szczególnie dziwne i specyficzne pytanie, nie musi znaczyć, że będzie dobrym pracownikiem. Należy zauważyć, że, osobiste spostrzeżenia osób kandydujących nie wpłyną na politykę działu rekrutacji, dlatego najlepiej jest dowiedzieć się, jakich pytań spodziewać się na takiej rozmowie, niż kwestionować jej sens – przynajmniej, gdy naprawdę zależy Ci, ażeby dostać tę pracę.
Kiedy Twoja odpowiedź na pytania rekrutacyjne ma wpływ na dostanie pracy?
Wiele osób zastanawia się, czy prawidłowa odpowiedź na postawione pytania rekrutacyjne może faktycznie wpłynąć na to, czy kandydat uzyska pracę. Wiele zależy rzecz jasna od stanowiska pracy i tego, jak dużo kandydatów na nie aplikuje. Jeżeli jesteś wyjątkowym specjalistą, którego nie sposób nie docenić, dział HR będzie prawie na pewno oceniał szczególnie Twoje dotychczasowe doświadczenie. Kiedy zatem Twoje zachowanie na rekrutacji było całkowicie normalne, jest możliwe, iż otrzymasz pracę, nawet jeżeli przedstawione odpowiedzi na pytania rekrutacyjne nie są spójne ze wzorem rekrutera.
Odmiennie sytuacja będzie wyglądać, jeśli chętnych na dane stanowisko jest mnóstwo – wówczas umiejętność wpasowania się w potrzeby rekrutera może mieć większe znaczenie. Gdy dopadają Cię wątpliwości, jak sprawdzisz się na rozmowie o pracę, sprawdź częste pytania rekrutacyjne i ciekawe odpowiedzi. Za sprawą tego możesz uspokoić się przed rekrutacją i sprawić wrażenie większego profesjonalizmu. Opanowanie i pewność siebie to także poszukiwane cechy u kandydata do zatrudnienia – to, w jaki sposób się pokażesz w czasie rozmowy może zaś mieć wpływ na uzyskany rezultat.