Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Written by 13:53 ARTYKUŁ SPONSOROWANY, Zdrowie, Medycyna

Jak leczyć bruksizm?

Zmagasz się z bruksizmem? Nie wiesz, jak leczyć przypadłość? Nasz tekst może dostarczyć Ci przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Czym jest bruksizm?

Bruksizm to zaburzenie czynnościowe, które charakteryzuje się zgrzytaniem lub zaciskaniem zębów. Choć zaburzenie może pojawiać się jednakowo w ciągu dnia, jak i w nocy, to wskazuje się, częściej dokucza w czasie snu, ponieważ parzysty mięsień żucia pracuje w nocy bardziej niż to konieczne. Prowadzi to do tarcia między zębami, a w konsekwencji do ich zużycia. Bruksizm niestety dosięga aż 30% światowej populacji i to bez względu na płeć.

Jeśli problem dotyczy zaciskania zębów, kiedy pacjent nie śpi, to taki stan nazywa się bruksizmem centrycznym (dziennym). Z kolei jeśli ruchy żuchwy pojawiają się w nocy, a dokładniej mówiąc podczas snu i powodują zgrzytanie zębami, to wtedy mamy do czynienia z bruksizmem ekscentrycznym (nocnym).

Jak leczyć bruksizm?

Niestety niektórzy mogą poczuć się zawiedzeni, ponieważ na bruksizm nie ma cudownego lekarstwa. Leczenie opiera się wyłącznie na kontrolowaniu negatywnych skutków, a więc na pewno będzie mieć związek z zachowaniem dobrego stanu uzębienia. I tak leczenie stomatologiczne może obejmować nakładanie na zęby specjalnych szyn, które w czasie snu będą stabilizować zgryz i sprzyjać rozluźnieniu mięśni. Warto także zauważyć, że nakładki zapobiegają niepożądanemu ruchowi żuchwy i ścieraniu zębów.

Czasami w leczeniu bruksizmu wykorzystuje się botoks, ponieważ aplikacja na jeden z mięśni twarzy minimalizuje skutki napięcia żuchwy, a więc również zmniejsza siłę, która powoduje tarcie między zębami.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
(Visited 71 times, 1 visits today)
Close