Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Written by 10:15 Zdrowie, Medycyna

Objawy choroby POChP. Sprawdź, czy musisz zacząć się martwić

POChP to choroba, która prowadzi do uszkodzenia dróg oddechowych, powodując niedotlenienie organizmu i rzutując na wszystkie kluczowe funkcje życiowe. Leczenie skupia się na łagodzeniu objawów choroby POChP, które w przypadku dużego nasilenia mogą nawet skutkować inwalidztwem i niesamodzielnością. Które objawy są szczególnie niepokojące i powinny skłonić Cię  do wizyty u lekarza? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Co trzeba wiedzieć o tej chorobie?

Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc wywołuje stan zapalny w układzie oddechowym. Jest to skutek długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe, w tym m.in. pyły, gazy oraz dym tytoniowy.

POChP jest chorobą cywilizacyjną, występującą na całym świecie, u przedstawicieli obu płci i wszystkich ras. Szacuje się, że obecnie choruje na nią około 380 milionów ludzi, z czego tylko w Polsce około 2 milionów. Według klasyfikacji WHO jest to trzecia najczęstsza przyczyna umieralności, a w ciągu najbliższej dekady liczba zgonów spowodowanych przez POChP może wzrosnąć nawet o 30 proc.

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest chorobą ogólnoustrojową. Ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, pogarszając kondycję, wydolność i tym samym rzutując na pracę poszczególnych narządów. Może współwystępować z szeregiem innych chorób, w tym z osteoporozą, cukrzycą, rakiem płuca, nadciśnieniem tętniczym, chorobą niedokrwienną serca, chorobą tętnic obwodowych, zaburzeniami rytmu serca, zespołem metabolicznym, rozstrzeniem oskrzeli czy refluksem żołądkowo-przełykowym.

Komu zagraża POChP?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest jednoznacznie kojarzona z osobami nałogowo palącymi wyroby tytoniowe. Rzeczywiście, stanowią one główną grupę ryzyka tej choroby. Warto natomiast wiedzieć, że istotnymi czynnikami wywołującymi POChP są również pyły oraz gazy, w tym znajdujące się w zanieczyszczonym powietrzu.

Nieprzypadkowo stały wzrost przypadków POChP obserwuje się w krajach charakteryzujących się bardzo niską jakością powietrza – w tym w Polsce. Na POChP chorują również osoby, które wdychają pyły i gazy w środowisku pracy, na przykład górnicy, hutnicy, metalurdzy, rolnicy, operatorzy maszyn, budowlańcy, sprzątaczki, pracownicy zakładów chemicznych czy kosmetyczki i fryzjerzy.

Oto podstawowe objawy choroby POChP

Dużym problemem związanym z POChP jest stosunkowo późne diagnozowanie tej choroby. Wynika to z faktu, iż na początkowym etapie rozwoju może ona nie dawać żadnych objawów lub są one skąpe i nieswoiste. Ten stan może się utrzymywać przez wiele lat.

Dlatego osoby po 40. roku życia, które znajdują się w opisanych wyżej grupach ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, powinny zwracać baczną uwagę na kluczowe objawy choroby, czyli:

  • Przewlekły kaszel– kaszel, który nie ma charakteru napadowego, utrzymuje się przez długi czas i może się nasilać pod wpływem czynników drażniących (pyły, gazy, dym tytoniowy).
  • Duszność – trudności z oddychaniem podczas wysiłku fizycznego, bezpośrednio po nim, jak i w fazie spoczynkowej, to niepokojący objaw, który wymaga konsultacji z lekarzem.
  • Odkrztuszanie plwociny– jeśli regularnie zdarza Ci się odkrztuszać gęstą wydzielinę z płuc, w tym o ropnym charakterze, to może to być jeden z pierwszych sygnałów świadczących o POChP. Warto omówić ten objaw z lekarzem.
  • Obniżona tolerancja wysiłku– czyli ogólny spadek wydolności organizmu, pogorszenie kondycji. W zaawansowanym stadium POChP osoba chora może mieć trudności nawet z wykonywaniem podstawowych czynności dnia codziennego, jak ubranie się, umycie, przyrządzenie posiłku etc.

O objawach choroby POChP czytaj też na stronie https://oddychajmy.pl/.

Do kogo się zgłosić?

Pierwszym krokiem w diagnostyce zawsze jest wizyta w gabinecie lekarza POZ. Objawy choroby POChP są na tyle nieswoiste, że mogą wskazywać na szereg innych chorób układu oddechowego. Dlatego niezbędna jest konsultacja z lekarzem rodzinnym, który na podstawie zebranego wywiadu i badania osłuchowego podejmie decyzję, czy skierować pacjenta na pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej.

Czy można wyleczyć POChP?

POChP to choroba, która powoduje nieodwracalne zmiany w drogach oddechowych, prowadząc do ich zwężenia. Dlatego nie można jej całkowicie wyleczyć. Stosuje się natomiast terapie, których celem jest złagodzenie objawów choroby i tym samym umożliwienie choremu zachowania relatywnie dobrego komfortu życia oraz – co najważniejsze – uchronienie go przed inwalidztwem i życiową niesamodzielnością.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
(Visited 9 times, 1 visits today)
Close